Dlaczego najlepszy burger powinien być z wołowiny?

W ostatnich latach renoma burgera znacząco wzrosła – w oczach wielu gości restauracji to już nie jest niezdrowy fast-food, ale pełnowartościowy posiłek przygotowywany z wysokiej klasy składników. Powstało mnóstwo ciekawych wariantów tej wyjątkowej kanapki, m.in. wege burger czy danie z chrupiącym kurczakiem przygotowane z myślą o dzieciach. Jeśli jednak chcesz skosztować prawdziwego, oryginalnego burgera, wybierz jego wersją z klasyczną wołowiną. Sprawdź, dlaczego!

Dlaczego wołowina?

Aby burger miał smak prawdziwego amerykańskiego dania, a nie przekąski z budki na dworcu PKP, musisz zainwestować w jego wnętrze. Oczywiście wołowina nie jest tanim mięsem – przeciwnie, w Polsce zapłacimy za nią zdecydowanie więcej niż za inne jego rodzaje. W marketach znajdziesz mnóstwo gotowych produktów – kotletów z wieprzowiny lub drobiu. Nawet w popularnych fast-foodowych sieciówkach oraz niektórych niezależnych lokalach wieprzowe burgery są najbardziej rozpowszechnione.

Dlaczego zatem wołowina? Przede wszystkim ze względu na jej smak, konsystencję i soczystość, której nie da się podrobić. Mięso wołowe jest kruche i miękkie, dzięki czemu stanowi idealne wypełnienie burgerowej bułki. Nawet obróbka cieplna nie pozbawia go tych właściwości – niezależnie od tego, czy lubisz mięso lekko wysmażone, czy raczej mocno zgrillowane.

Jak przyrządzić wołowinę?

Wołowina sama w sobie ma niepowtarzalny smak, dlatego nie potrzebuje wielu przypraw. Jeśli przyrządzasz burgery w domu samodzielnie, najlepiej zmielić kawałek mięsa tuż przed grillowaniem. Wystarczającymi dodatkami okażą się sól i pieprz.

Oczywiście niebagatelne znaczenie ma sam wybór części, z której powstaną kotlety. Nie powinna być zbyt chuda, ponieważ wtedy burger może okazać się suchy. Najlepsze partie to łopatka, rostbef i antrykot. Możesz też połączyć chude mięso, np. udziec lub łatę, z kawałkiem mostka bądź łopatki. Alternatywą jest też dodanie do niego łoju wołowego lub samego tłuszczu.

Wołowinę grilluj krótko, maksymalnie 3-5 minut z każdej strony. Spalona nie tylko straci swoją soczystość i smak, ale też będzie zawierała więcej substancji niekoniecznie dobrych dla zdrowia. Jeśli zamiast stać przy ruszcie wolisz pójść do restauracji, pyszne burgery Łódź czeka na Ciebie w Pasibusie. To lokal znany z wykorzystywania wyłącznie wysokiej klasy mięsa i świeżych warzyw.

Alternatywy dla wołowiny

Kto raz spróbuje burgera wołowego, trudno będzie mu przestawić się na inne gatunki mięsa. Oczywiście jednak można stworzyć aromatyczne, wyjątkowe w smaku kotlety np. z indyka lub kurczaka. Najczęściej występują one wtedy w wersjach chrupiących, z panierką – idealne dla najmłodszych.

Fantazją przy opracowywaniu receptur na burgery bez wołowiny wyróżniają się weganie oraz burgermasterzy, którzy dla tej grupy klientów przygotowują swoje dzieła. Burgery sojowe, z soczewicy, a także z połączenia strączków, zbóż i warzyw to równie zdrowa alternatywa dla tradycyjnej wołowiny. Jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz lub nie możesz sięgnąć po ten gatunek mięsa, masz do wyboru wiele wariacji – niepowtarzalnych w smaku i równie wartościowych!